Renkli Lensler Hakkında

Lens Kullanım Süresi

lens kullanım süresi

Lens Kullanım Süresi

Lens kullanım süresi kontakt şeffaf ve renkli lenslerin üretilirken belirlenen ömrüne göre değişmektedir. Günlük, 1 aylık, 3 aylık, 6 aylık ve yıllık olarak üretilen kontakt şeffaf ve renkli lensler bulunmaktadır. Lens sürelerinde en büyük ayrımlardan biri lensin gözünüzdeyken uyumaya müsait olup olmadığıdır.

Lensin kullanım süresi göz sağlığınız için azami öneme sahiptir. Lensin süresi dolduğunda kullanmaya devam etmeniz gözünüzde komplikasyon oluşmasına ve göz sağlığınızı bozmanıza neden olur.

 

Lens Kullanım Süresi Nasıl Belirlenir ?

Lenslerin ömürleri kullanım prospektüslerinde yazmaktadır. Alışveriş yaptığınız online mağaza ya da gözlükçü alacağınız ürünün teknik detaylarını size verebilir. Her şeyden önce reçetesiz lens kullanımı önerilmemektedir. Bunun sebebi bilmediğiniz bir göz hastalığına sahip olabilir ve yanlış lens kullanımı ile durumunuzu daha kötü hale getirebilirsiniz. İnsanlar 11 yaşından itibaren lens kullanabilirler fakat buna göz doktoru karar vermektedir. Size en uygun lensi ancak göz doktorunuz önerebilir.

 • 1 günlük lensler gün sonunda kesinlikle gözden çıkarılıp çöpe atılmalıdır. Lensi ertesi gün kullanmak için tekrar kabına koymamalısınız.
 • 15 günlük lensler her gece gözden çıkarılıp, bakımı yapıldıktan sonra kutusuna koyularak 15 günün sonunda çöpe atılmalıdır.
 • 30 günlük ya da aylık lens eğer uyurken gözünüzde kalmaya müsaitse 1 ay sonunda ömrünü tamamladığında çöpe atmalısınız. Eğer lens gözünüzdeyken uyumaya müsait değil ise her gün çıkarıp kutusuna koymalısınız.
 • 3 aylık renkli lensler renkli olduğu için hiç bir şekilde gözünüzdeyken uyumamalısınız. Kullanım süresi dolduğunda gözünüzde ki eski duruşunu kaybettiğinde çöpe atma vakti gelmiştir.
 • Yıllık renkli lenslerde aynı şekilde her gün uyumadan önce çıkarıp lens temizliğini yaptıktan sonra ertesi gün kullanmak için solüsyon içeren kutusuna konulmalı ve 1 yıl dolduğunda daha fazla kullanılmamalıdır.

Gece gözde kalabilen lenslerde ise haftada en az 1 gün gözlerinizden çıkarıp temizliğini yaptıktan sonra gözlerinizi gözlük ile ya da gözlüksüz bir şekilde dinlendirmek, göz sağlığınızı korumak açısından önemlidir.

Numaralı Lens Kullanım Süresi

Numaralı lens kullanım süresi paketinin açılıp kullanılmasıyla başlar. Bir çok lens kullanıcısının yaptığı hata lensi kullanım talimatlarına uygun kullanmamaktır. Bu da lensin beklenenden önce kullanım dışı kalmasına neden olmamaktadır. Numaralı lensleri uyurken gözünüzde kalabilen ve çıkarılması gerekenler olarak ikiye ayırabiliriz. Çıkarmanız gereken özellikle numaralı renkli lensleri uyumadan önce kutusuna koyacağınız alana yeni solüsyon ekleyerek kutusuna yerleştirin. Tüm bunları yapmadan önce hijyen kurallarına uyduğunuzdan emin olun.

Lens Açıldıktan Sonra Kullanım Süresi

Lens açıldıktan sonra kullanım süresi lensin açıklamasında belirtilen süre kadardır. Günlük, aylık ya da yıllık olması fark etmemektedir. Lens kutusunun içindeki blister ambalajları açtığınız an lensin kullanım süresi başlamış demektir. Bu konu saat gibi keskin olmasa da göz sağlığı açısından risk almamak için böyle bir yol izlenmesi daha mantıklıdır.
 
Lensi açık havayla temas ettirdiğiniz an dış etmenlere maruz kalmış demektir. Bu da kullanım süresini belirlemektedir.

Lensi Süresinden Fazla Kullanmak

Lensi süresinden fazla kullanmak gözlerinizde alerjik ya da kalıcı hasarlara neden olabilir. Bunun sebebi lensler üretilirken ömrünü belirleyecek özel materyaller ile üretilmiş olmalarıdır. Zamanı geldiğinde bu materyaller çözünür ve gözünüzde eskisi gibi durmaz. Şekli bozulur bu da göz kapaklarınızı her açıp kapattığınızda gözlerinizde hasar meydana getirebilir.

Lens Nasıl Kullanılır yazımızı okuyun.

Tavsiyeler “Lens Kullanım Süresi

 1. Gulden dedi ki:

  Aylık lensi bir gün kullansak üç gün kullanmasak yinede bir ay içinde atmak zorunda miyiz

  1. lensimo dedi ki:

   Aylık lensleri ortalama 60 – 90 defa kullanabilirsiniz 🙂

 2. Rana dedi ki:

  Aylık lensi haftada 3 gün kullansak da (1 ayda 12 -15 defa) 30 günün sonunda çöpe atmalı mıyız ?

  1. lensimo dedi ki:

   Aylık lensler en fazla 3 ay ya da 90 defa kullanılabilir. Lensin ömrü kullanım şeklinize ve kaç defa kullanıldığına göre değişiklik gösterecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir